Liigu edasi põhisisu juurde

Ökomäss 2015

Järgmisel nädalal vallutab Tallinna Patarei Merekindluse Ökomäss 2015

 

18.-20. septembril toimub Tallinnas Patarei Merekindluses Ökomäss 2015, millega ökoehituse ja elustiili festival Ökomäss tähistab juba viiendat sünnipäeva. Kolmel päeval vallutavad otse pealinna südames asuva merekindluse ökoehitajate, restaureerijate, keskkonnaekspertide ning talunike kõrval ka lehmad, lambad, kanad ja hobused.

 

„Tahame Ökomässuga näidata, et maa ja linna argielu vahe ei ole nii suur, kui see mõnikord avalikust ruumist kajama jääb,” ütles Ökomässu peakorraldaja Tarmo Andre Elvisto. „Me mässame keskkonnaväärtuste hävimise ja massitarbimise vastu. Varasemate mässude tulemuseks on märkimisväärne huvi kasv loodusläheduse, keskkonnahoidlikkuse ning säästva eluviisi vastu kogu Eesti ühiskonnas. Parem on olla roheline kui saastav, pigem säästev kui raiskav.”

 

Tarmo Andre Elvisto sõnul on tänavuse Ökomässu märksõnad loomad linnas ja elavad maastikud. „Kolme festivalipäeva sisustavad erinevad töötoad, seminarid, näitused ja koolitused, osta saab talutoitu ja käsitööd ning toimub palju muudki põnevat,“ märkis Tarmo Andre Elvisto. „Kindlasti tasub tulla kohale õppima ökoehitust, restaureerimist aga ka lihtsalt nõu küsima ja uudistama. Pärandit hoidev ja säilitav elustiil on kestlikum ning keskkonnasäästlikum.”

 

Laupäeval  toimuvad Lahemaa rahvuspargi kampaania „Elavad külamaastikud“ tegevused. „Toome külaelu koos loomadega linna, arutleme külade elujõu ja tuleviku üle. Soovime nii linna kui maale, nii Kalamajja kui Lahemaale, elutervet keskkonda. Meie küla- ja linnamaastike elujõule ning loomapidamise tulevikule on pühendatud terve laupäev – mõttekojad, töötoad, loengud, talude ja taluloomade tutvustus,“ rääkis Keskkonnaameti poolne korraldaja Ave Paulus. „Ürituse selgrooks on laupäeval toimuv seminar „Kultuuripärand elavas keskkonnas“ Kohtuvad ja suhestuvad Lahemaa ja Kalamaja,  elavad külamaastikud ja elavad linnamaastikud, vaatame koos tulevikku.“

 

Õkomässu kolmel päeval saab oma ala parimate meistrite käe all õppida restaureerimist, energiasäästu, tutvuda traditsiooniliste materjalide ja töövõtetega, toimuvad ökoehituse töötoad ja koolitused, palju meisterdamist lastele. Reedel avatakse mitmed näitused ja ekspositsioonid, sealhulgas Muinsuskaitseameti aastaauhindade nominentide näitus, lisaks ka Tõnu Nooritsa ja Uku Põllumaa „Elavad ja surnud ehitised“. Aga ka Pärnu linnalehmade projekti tutvustav väljapanek.

 

 

Reede õhtul esinevad Ökomässul eluterve keskkonna ja ühiskonna eest võitlevad doktorpunkarid – Sensatsiooniline Tartu Kevadbänd. Laupäeval on suurejooneline Urmas Sisaski juubelihõnguline autorikontsert „Tähtede muusika. Näeme filme, tehakse temaatilisi toite, tuleb ka üllatusi.

 

Ökomässu kava: ecomess.eu. Jooksev info Mässu Facebooki lehel.

 

Ökomäss (www.ecomess.eu) on 2011. aastal alguse saanud ökoehituse ja elustiili festival. Ökomässu korraldab Säästva Renoveerimise Infokeskus (SRIK) käesoleval aastal koostöös Eesti Vabaõhumuuseumi, Keskkonnaameti ja Lahemaa Rahvuspargiga toetavad Keskkonnainvesteeringute Keskus ja Kultuuriministeerium, Muinsuskaitseamet. Ökomässul saavad külastajad tasuta osa võtta restaureerimise, ökoehituse ja nendega haakuvatel teemadel peetavatest seminaridest, koolitustest ja õpitubadest.

 

Lisateave:

Tarmo Andre Elvisto, MTÜ Säästva Renoveerimise Infokeskus  juhataja, Ökomässu peakorraldaja

Telefon: +372 5100 374, e-post: ecomess@renoveeri.net

 

Ökomässu kava

 

REEDE 18.09.2015

18.00-19.00 Näituste avamine

19.00-20.00 Filmiõhtu

20.00 Sensatsiooniline Tartu Kevadbänd teeb Ökomässu

 

LAUPÄEV 19.09.2015

11.00 Ökomässu pidulik avamine

11.20-18.30 Seminar “Kultuuripärand elavas keskkonnas”, kus kohtuvad Lahemaa ja Kalamaja,  kultuuri ja maastiku väärtuste kestmise probleemid maal ja linnas.

Töötoad ja koolitused, konsultatsioonid.

 

Laste töötoad

11.30-14.00 Väikeloomade teemalised loengud

14.00-16.00 Suurte loomade teemalised loengud

19.00 Urmas Sisask 55 – autorikontsert “Tähtede muusika”, pilet 10 eurot

 

PÜHAPÄEV 20.09.2015

11.00-15.00 Traditsiooniliste materjalide kasutamist ning energiatõhususe tagamist puudutavad loengud; restaureerimise ja ökoehituse töötoad ja koolitused