Vaha annab puidule siidise läike
Lisaks lakkimisele ja õlitamisele võib puidupindu ka vahatada. Naturaalsed vahasegud koosnevad looduslikest vahadest, mis on lahustatud lahustites sulatamise teel. Sooja temperatuuri juures on vaha vedelas olekus, jahenedes hakkab aga hanguma.
Naturaalne vaha ei ole ilmastiku- ega niiskuskindel, samuti on vaha kulumiskindlus suhteliselt väike. Seda arvestades on vahatatud pinnal oma koht näiteks mõningatel mööbliesemetel, puitvoodril, laetaladel jne. Vahatatud pind jätab omapärase pinnaläike. Pärast vaha kuivamist jääb pind tuhmmatt, kuid kui hiljem pinda kuiva pesuharja või lapiga hõõruda, hakkab see siidjalt läikima.
Vahatatud pindade hooldusmeetodiks on kuivpuhastus. Märjad jäljed vahapinnal muudavad pinna halliks, selle kõrvaldamiseks läheb vaja kuivpoleerimist.
Vahasegusid valmistatakse mesilasvahast (karnaubi lad. keeles carnauba vms), kuid ka poodidest võib leida valmisvahasid, mis mõnel juhul sobivad isegi põrandate vahatamiseks.
Mesilasvaha puhastab ja kaitseb puitu
Kanna vaha puhta lapiga mööblile: kui vaha pärast puidule kandmist kohe maha pühkida, saab mööbel puhtaks. Pärast esimest pealekandmist ja mahapühkimist kanna vaha uuesti puidule, jälgi, et kõik puidu osad oleksid vahaga kaetud – mitte paksult, kuid korralikult. Lase vahal paar tundi kuivada ja pärast kuivamist hõõru üleliigne vaha puhta lapiga maha.
Sama meetodit võib kasutada ka lakikihi värskendamiseks. Poleeritud pindu ära siiski vahata.
Vaha kaitseb peale mööbli ka metallist kaunistusi
Puidu puhastamiseks võib kasutada ka tärpentini ja piirituse segu.
Kui tahad segada kokku õli ja vaha, siis tee seda kuuma vette asetatud anumas, kus nad ühtlasemalt segunevad.
Vahasegu
- osa mesilasvaha
- osa karnaubi vaha
- lahustiks lõhnatu tärpentin
Allikas: www.heltech.edu.hel.fi
Müüvad:
Amello Grupp OÜ http://www.amello.ee
Majatohter http://www.majatohter.ee/