Liigu edasi põhisisu juurde

Tadelakt - traditsiooniline Maroko krohvimistehnika

Tadelakt on traditsiooniline Maroko krohvimistehnika veekindlate pindade saamiseks. Selle loodusliku eksootilise materjali sideaineks on eriliste omadustega hüdrauliline lubi, täiteaineteks erineva fraktsiooniga räniliivad, purustatud merekarbid, erinevad savid, marmorisõelmed, tselluloos, tuhk. Krohvisegu on mineraalse koostisega ja ilma kunstainete lisanditeta. Aluselise reaktsiooni tõttu (kõrge pH) toimib seina kantud krohvisegu loodusliku fungitsiidina ning Tadelakti pind on täielikult vett hülgav - seetõttu sobib Tadelakti krohvisegu ideaalselt niisketesse ruumidesse.

Maroko Tadelakt krohvisegu on toodetud traditsioonilisel moel Maroko Marrakeshi linna ümbruses. Teadaolevalt ainult selles piirkonnas leidub eriliste hüdrauliliste lisanditega lubjakivi, mis annab Tadelaktile suure pinnatiheduse ja veekindluse. Traditsiooniline käsitsi tootmine ei võimalda alati ühtset kvaliteeti, seega võib Maroko Tadelakt krohvisegu erinevate partiide kuivainete koostis ja naturaalne värvus mõnevõrra varieeruda. Kulu 4-5 kg/m2. Naturaalne toon hallikas-beežikas-valge.

Kalkdesign Tadalakti krohvisegu tera suurus on väiksem kui Maroko Tadelakti krohvisegu puhul ning vajab siledat aluspida. Kulu 1,5-2 kg/m2. Naturaalsed toonid: naturaalne valge, liivakollane ja hall.

Kreidezeit Tadelakt krohvisegu tera on keskmise suurusega ja ta vajab karedat aluspinda. Kulu 3-3,5 kg/m2. Naturaalne toon beežikas-valge. Kreidezeit Tadelakt krohvisegu on toodetud Saksamaal ettevõtte Kreidezeit poolt. Oma olemuselt ja omadustelt on see toode valmistatud Maroko Tadelakt krohvisegu põhjal. Optimeerides terasuurust ja segu koostist on püütud toodet muuta kasutajasõbralikumaks.

Krohvisegu valmistamine

Pulbrimass segada puhta külma veega, vispeldadakse kuni segu moodustub ühtlase konsistentsiga pastataoline massi. 

Kuna Maroko Tadelakti krohvisegud sisaldavad suurel määral hüdraulilist lupja, mis veega kokku puutudes kustub, siis tuleb seda vähemalt üle öö vees leotada. Parem, kui segu seisab anumas suletuna 3-4 päeva, segu võib seista isegi mõne nädala. Siinjuures on oluline, et anum oleks kaetud kaane või kilega ja segus oleks piisavalt vett. Kalkdesing tadelakti krohvisegu tuleb ära kasutada 5-8 h jooksul.

Toonimine

Tadelakti krohvisegule võib panna maksimaalselt 10 kaalu% pigmenti. Sobivad kõik aluselises keskkonnas püsivad pigmendid. Kalkdesign naturaalne valge toon vajab oluliselt vähem pigmenti kui teised Tadelakti krohvisegud (Maroko või Kreidezeit Tadelakt).

Aluspinnad

Tadelakti aluspinnaks sobivad kõik mineraalsed lubi- ja lubitsementsideainetel baseeruvad krohvid. Aluspind peab olema puhas tolmust, rasvast, õlist, lahtistest osakestest ja muudest nakkumist raskendavatest ainetest. Aluskihis ei tohi olla läbitungivaid aineid (nt. pigi, tuhk). Pudedad krohvi- või müüritiseosad eemaldada, teha parandused või katta uue viimistluskihiga. Kergelt pudisevaid, tolmuseid või ebaühtlaselt imavad poorseid pindasid (nt. krohvid) kruntida eelnevalt kaseiinkrundiga.

Maroko tadelakti krohvisegu jaoks siledad pinnad (nt. kips- ja kipskiudplaadid) tuleb eelnevalt kruntida teralise hea nakkuvusega mineraalse krundiga ja krohvida hüdraulilise ehk tsemendisisaldusega lubikrohviga.

Kalkdesign Tadelakti krohvisegu jaoks tuleb siledad pinnad (n. kips- ja kipskiudplaadid) eelnevalt peeneteralise hea nakkuvusega mineraalse krundiga kruntida.

Hüdroisolatsiooniga kaetud pindadel soovitame nakkekihina kasutada plaatimissegu. Märjale plaadisegule paigaldada plastikust raabitsvõrk, lasta kuivada ja krohvida hüdraulilise lubikrohviga.

Krohvimine

Krohvisegu kantakse ettevalmistatud ja korralikult niisutatud aluspinnale metallist või plastikust kellu või pahtlilabidaga. Maroko Tadelakt krohvisegu optimaalne kihi paksus on ~5 mm. Kalkdesigne Tadelakti krohvisegu optimaalne kihi paksus on ~2 mm. Kreidezeiti Tadelkati krohvisegu optimaalne kihi paksus on ~4 mm.

Krohvimiseks kasutatav kivi

Segu pealekandmise ja esialgse silumise järel lastakse Tadelaktil jälle taheneda. Omapärasema tulemuse saab kui pinda tihendada ja poleerida kiviga väikeseid ringikujulisi liigutusi tehes.

Sobivateks poleerimiskivideks on ilma poorideta tugevad kivi (nagu Prantsuse Poleerimiskivi) ja Kreidezeiti Poleerimiskivi. Tadelakti pinna silumine, tihendamine ja poleerimine on oluline seetõttu, et sel moel saadakse väga suure pinnatiheduse ja veekindlusega viimistletud pind.
Poleerimine: Läike ja täieliku veekindluse saamiseks kaetakse tavaliselt järgmisel päeval pind oliiviõliseebiga - soovitame kasutada Maroko Oliiviõliseepi. Seepi võib pinnale kanda pintsli või käsnaga. Lühikese kuivamise järel, kui enamus seepi on pinnalt kadunud, poleeritakse pinda uuesti kiviga. Oliivõliseebi ja lubikrohvi reageerimisel tekib täielikult vett ja mustust hülgav pind.  

Juhul, kui Tadelakt tehakse pinnale, kuhu satuvad sageli veepritsmed, tuleb pind uuesti seebitada ja poleerida õhukese kilega. Lõpliku tugevuse saavutab Tadelakt alles mitme kuu möödudes.

Hooldamine

Tadelakti pind on mustust hülgav, tingimusel, et pind puhastatakse koheselt. Pinda tuleb puhastada veega, pehme lapi või käsnaga. Soovituslik on pesuvette lisada oliiviõliseepi. Teisi puhastusvahendeid või tugeva pinnaga käsnasid ei tohi kasutada.
Kui Tadelakt puutub regulaarselt  kokku veega (nt. dušinurgad, valamud, vannid) on soovitav iga 2-3 kuu järel Tadelakti pind katta oliivõliseebiga ja poleerida kilega.

Kategooria: