Liigu edasi põhisisu juurde

Pilliroomatt ja krohvid

Rooplaat

Pillirooplaat on kokkupressitud roog, mis on punutud tsinktraadiga. Rooplaadi mõõtmed on 2 m x 0,6 m, paksusega 5 cm ning 2,5 cm. Rooplaati toodame kaheks erinevaks otstarbeks – krohvialuseks plaadiks ja kasutamiseks sisekujunduses ehk nn. dekoratiivplaat, mis valmistatakse parima kvaliteediga pilliroost.

Rooplaat materjalina on keskkonnasõbralik ning on olnud ehituses kasutusel juba sajandeid.

Primaarenergia sisalduse poolest 1 kuupmeetri materjali kohta on pilliroomatt keskonna suhtes kõige sõbralikum soojustusmaterjal (võrreldud on linavildi, tselluvilla, kivivilla ja klaasvillaga) (Kätlin Kallas, 2006).

Ehituses kasutati ja kasutatakse ka praegu pillirooplaati seinte ja lagede soojustamiseks (eriti puitmajades) ja heliisolatsiooniks (väga hea helineelavusega). Tuleohutuse tagamiseks krohvitakse pillirooplaadid lubi- või savikrohviga. Dekoratiivplaati võib immutada ka värvitu tuldtõkestava vedelikuga SG2 Magna Firestop. Pillirooplaat on väga hea krohvi alusmaterjal. Pillirooplaadiga on nt. kogu palkmaja üle löödud ja seda on kasutatud ka paekivist mõisahoonete siseruumide soojustuseks ja krohvi alusplaadina, et müüriniiskuse tõttu krohv pudenema ei hakkaks. Pillirooplaat ja traditsioonilised krohvid „hingavad” (lasevad veeauru läbi). Õigete materjalidega maja ehitamine ja remontimine tagab ennekõike inimese tervise, maja tervise ja on keskkonnasõbralik. Rooplaati on hea paigaldada ja töödelda.

Pillirooplaadi kasutusvaldkond on lai, nt. on võimalik teha akendele katted-luugid, majale aed, aeda varjualune. Tänapäeval kasutatakse rooplaati palju ka aianduses.

Pillirooplaat on leidnud tänu oma omadustele kasutust üle maailma ja see näitab inimeste teadlikkust keskkonna säilimise ja tervisliku elukeskkonna vajalikkusest.

Pillirooplaadi soojaerijuhtivus on 0,055 W/mK (Construction Resources, UK)

Hõre roomatt

Pilliroomatti toodetakse kaheks erinevaks otstarbeks - krohvialuseks matiks (hõre matt) ja kasutamiseks sisekujunduses ning aias (tihe matt). Roomatt on keskkonnasõbralik. Seda saab paigaldada nii puidule (palk, laudis) kui ka kiviseintele. Hõre roomatt on ühekordne ja punutud roostevaba peenikese traadiga.

Hõredat roomatti paigaldatakse krohvi alusmatiks nii lakke kui seina, see seob ideaalselt krohvi (soovitavalt kasutada savi- või lubikrohvi) ning seda on lihtne paigaldada. Krohv kuivab hästi, kuna pillirookõrs on seest õõnes, mis tagab hea õhu liikumise. 

Tihe roomatt

Tihedat roomatti kasutatakse põhiliselt piirdeaiana, samuti on sellega võimalik katta ka lihtkonstruktsiooniga ehitisi. Veel kasutatakse roomatti sisekujunduses dekoratiivelemendina. Seda saab paigaldada nii puidule (palk, laudis) kui ka kiviseintele.

Pajuvitsamatt

Pajuvitsamatti kasutatakse põhiliselt piirdeaiana, samuti on sellega võimalik katta ka lihtkonstruktsiooniga ehitisi. Veel kasutatakse pajuvitsamatti sisekujunduses dekoratiivelemendina. Pajuvitsamatt on keskkonnasõbralik. Seda saab paigaldada nii puidule (palk, laudis) kui ka kiviseintele. 

Rooplaadi, roomati ja pajumati paigaldus

Rooplaati on lihtne paigaldada näiteks puitpinnale (palk, laudis). Rooplaat kinnitatakse puitpinnale piki plaati asuva traadi lähedalt naelaga (min. 90 mm), lüües naela läbi rooplaadi ja osaliselt puitalusesse nii, et naelapea ja rooplaadi vahele jääb 1-2,5 cm vahe. Seejärel lüüakse poolviltu naelapea pihta, nii et naelapea ots jääb traadi peale. Samuti võib kruviga kinnitada, aga seejuures on vaja seibe või metallist „perfolinti”, et kruvipea traadi kõrvalt rooplaadi sisse ei tungiks. Ühe rooplaadi kinnitamiseks kulub 12-18 naela või kruvi. Kiviseinale kinnitatakse kas lööktüüblitega (vajalik seib) või pannakse alguses kivipinnale laudkarkass traadijooksu kohtadele ja kinnitatakse kruvi või naelaga.

Roomatti ja pajuvitstest matti on kõige hõlpsam paigaldada klambrite abil, elektrilise klambripüstoliga. Võib kinnitada ka väikeste naeltega. Kinnitatakse traadiga punutud kohtadest.

Lubikrohv

Lubjamört on kasutusel olnud alates 1200. aastast – selle abil on üles ehitatud Tallinna vanalinn, kus enamik hooneid on üle krohvitud just lubikrohviga.

Lubikrohv kivistub õhus oleva süsihappegaasi toimel. Lõplikult kivistunud lubjarikas krohv imab endasse hästi vett, see jaotub ühtlaselt ning kuivab takistamatult välja. Krohv on nii elastne, et sellesse löödud nael ei tekita pragusid ega tõmba krohvi aluspinna küljest lahti. Puitkonstruktsioonide katmisel lubikrohviga saab seinad soojemaks ja tulekindlamaks. Lubikrohv hingab, mis takistab puitpindade krohvimisel mädaniku ja vammi teket. Siseruumide lubikrohv puhastab õhku ja tasakaalustab niiskust. Lubikrohviga puitpindu ei armasta närilised ja koid.

Lubikrohvi paksus välistingimustes peab olema vähemalt 25-30 mm. Lubikrohvile sobivad kõige paremini traditsioonilised värvid (lubivärv, kriit, kaseiinvärv, munaõlitempera jne).

Savikrohv

Savikrohvi naturaalne toon on ookerpunane. See segatakse kokku savist ja liivast ning kvaliteedi tõstmiseks lisatakse taimset armeerivat kiudu või puidulaaste. Kiu või laastu lisamine tugevdab krohvi ja aitab vältida pragunemist. Savikrohv parandab ruumide mikrokliimat – tasakaalustab õhuniiskust ja temperatuuri.

Enamasti kasutatakse savikrohvi siseruumides. Krohvi aluspinnaks sobib hästi rooplaat või roomatt, aga ka looduslik kivi, tellis. Savikrohv kuivab ainult vee väljaauramisel. 20-25-millimeetrine savikrohvi kiht kuivab olenevalt temperatuurist 3-8 päeva. Tekkinud mõrasid või kahjustusi krohvis on lihtne parandada – pinda korralikult niisutades on seda võimalik uuesti töödelda.

Savikrohvi naturaalse toonile sobib kaseiinkrunt (värvitu), mis annab krohvile kaitsekihi. Värvides on oluline säilitada krohvi väärtuslikuks tegev hingamis- ja akumuleerimisvõime. Lisaks sellele, et savikrohv näeb hea välja ja on inimsõbralik, vähendab savikrohviga majas elamine nt. hingamisteede haigustesse ja nahahaigustesse haigestumist, savikrohv loob allergiavaba keskkonna.

Looduslikud värvid

Lubi- või savikrohvi katmisel looduslike värvidega säilitatakse nende krohvide omadused. Peaaegu kõiki värve saab toonida, kui lisada värvimuldasid.

Peamised kasutust leidvad looduslikud värvid:

  1. lubjaraudvitriol – roostekollane; välitingimustes lubikrohvile
  2. kaseiinvärv – sisetingimustes, kuivades ruumides otse krohvile
  3. munaõlitempera – sisetingimustes otse krohvile
  4. liimvärv – valge; enamjaolt lagede katmiseks kuivades ruumides; otse krohvile
  5. lubjavärv – väli- ja sisetingimustes; ka niisketes ruumides otse krohvile
  6. savivõõp
Kategooria: